Yanak İnceltme/ Bişektomi

Çekici ve genç görünümlü bir yüzün en önemli göstergelerinden biri oval görünüme sahip olmasıdır. Başka bir deyişle çene ve yanakların ters üçgen oluşturmasıdır.

Yanak incelteme ameliyatı tıbbi adıyla “Bişektomi” yüz konturunun köşeli ve yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlerde yapılan üçgenleştirme ameliyatıdır.

Yanak inceltme ameliyatı yüzün dışında kesi olmadan, sadece ağız içinde yanak bölgesinden bir cm’lik bir kesi ile girilerek yanaktaki fazla yağ yastıklarının çıkarılması işlemidir. Lokal anestezi altında yapılabilen bu ameliyat yaklaşık 30 dk. sürer ve sonrası oldukça konforludur. Hasta kısa bir müşahede süresinin ardından bir kaç saat içinde evine dönebilir.

Yanak inceltme ameliyatında çıkarılan yağ dokusu bebeklikte annemizi emerken yanakların çökmesini engellemekte, ileri yaşlarda ise sadece yüzümüzü daha yuvarlak göstermektedir. Bu kısa ameliyat sonrasında ise oval bir yüze kavuşmak son derece kolay olmaktadır.

Operasyon sonrası iyileşme çok hızlı olmaktadır: ameliyat günü yumuşak gıdalar tüketilmelidir. 3 gün ağız gargarası yapmak yeterlidir. Ağız içindeki 1 cm lik kesinin üzerindeki bir kaç dikiş ise birkaç gün içinde kendiliğinden eriyip dökülür.
ameliyatın sonuçlarının görünmesi için 3 haftalık bir süreç gerekir. Yüz inceltme ameliyatı olan hastaların genellikle masseter botoksu açısından değerlendirilmesi gerekir.