Liposuction

Lıposuctıon ameliyatı hakkında ilk bilinmesi gereken şey bu ameliyatın bir zayıflama değil şekil verme ameliyatı olduğudur. Kişide bölgesel yağlanma olduğunda özellikle diyet ve sporla eritilemeyen bel ve erkeklerde göğüs bölgesindeki yağlarda son derece etkili bir ameliyattır.

Bazı durumlarda karın bölgesinde liposuctıon yapıldıktan 6 ay sonra karın germe işlemi yapılırken, bazı hastalarda germe ile kombine edilerek aynı ameliyatta yapılabilmektedir. Bu operasyonun uygun olup olmayacağı kişinin fiziki muayenesinden sonra karar verilecek bir durumdur. Özelikle karın bölgesi, gıdı, simit bölgesi dediğimiz ve masa başında oturan çoğu bayanda görüldüğü üzere basen bölgesinde de rahatça uygulanacak bir operasyondur.

“Tekrar yağlanma olacak mı? “sorusu en sık sorulardan bir tanesidir. Bölgeden alınan yağ hücreleri tekrar çoğalamaz, Örneğin beş yağ hücreniz var ise bu yağ hücresinin üç tanesi çıkartılmışsa geriye kalan iki yağ hücresi kilo aldığınızda hacimsel olarak genişler, yani örnekten anlaşılacağı üzere hücre sayısında bir artış görülmez. Bu yüzden liposuction yağlanmayı arttırmaz ancak alacağınız kiloya da engel olmaz; liposuction yapılan bölgede yağ hücre sayısı azaldığı için yağın vücutta yaygın olarak depolanmasına neden olur.

Ameliyat sonrasında verilen ilaçlar ağrınızı hafifletecektir. Lıposuctıon ameliyatlarında kişi en erken 3 gün sonra günlük yaşantısına devam edebilir, bir hafta dinlenirseniz kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan sonra ödeminiz olacak ve bu durum günden güne azalarak 6 ay sonra son halini alacaktır. Operasyon sonrası 4 hafta kadar korse kullanmanız gerekecektir.