Burun Estetiği

Burun estetiği kanımca estetik cerrahinin en sofistike ameliyatıdır. Cilt altında  şeklini veren kıkırdak ve kemik yapıdaki iskelet, ince dikişler yardımıyla açılarının değiştirilmesi ve fazlalıkların eksik yerlere konmasıyla yeniden şekillendirilir.

Hastanın göz önünde bulundurması gereken en önemli konu; sıfırdan bir burun yapılmadığı, eski burun iskeletinde değişiklikler yapıldığı olmalıdır. Yani istek ve beklentiler “bir başka burun kadar kalkık veya küçük” değil burnun eski haline göre “daha kalkık veya daha küçük” olarak değerlendirilmelidir.

Burun ameliyatları açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı olarak iki teknikle yapılmaktadır.

Açık teknik burun ucundan bir kesi yapılarak, iskeletin tamamen görünür hale getirilmesi şeklindedir ve tüm dünyada trend bu ameliyat lehinedir. Ben de ameliyatlarımda %80 diyebileceğim bir oranda bu tekniği kullanmaktayım.

Diğer teknik ise kapalı yöntemdir, burada kesi burnun iç tarafından olmakta ve iskelet tam olarak görünür hale getirilmemektedir. Her iki yöntemin de kendisine has avantajları vardır. Hangi yöntemin daha iyi olduğu değil, hangi yöntemin size daha uygun olduğu önemlidir.

Burun ameliyatlarında “tamponsuz burun ameliyatı”ndan bahsedilmektedir, kanımca bu cerrahın tarzıyla değil hastanın ihtiyacı ile alakalı bir durumdur.

Septum dediğimiz burun iç-orta duvarındaki eğrilik (septum deviasyonu) var ise ve septuma müdahale gerekiyor ise tampon kullanmaktayım aksi halde ise kullanmamaktayım.

Tampon kullandığım hastalarda 3 gün sonra tamponu çekmekteyim. Tampon çekmenin ağrılı olduğuna dair söylentiler doğru değildir, aslında tampon çıkarmak biraz özen ve dikkatle tamamen ağrısız yapılabilecek bir işlemdir.

Rinoplasti ameliyatlarımı ameliyathanede ve genel anestezi altında yapmaktayım.

Genelde hastalarımı bir gece hastanede yatırmakta ve ertesi gün yollamaktayım. 3 gün sonra eğer koymuşsam tamponu çekip 1 hafta sonra da burun sırtındaki ateli almaktayım.

Eğer hastalarım da morluk ve şişme olduysa (şişme 2 ila 5 gün kesin olmakta ama morluk her zaman görülmemektedir) 7 – 10 gün içinde yüzdeki tüm şişlik ve morluklar geçmektedir.

Burundaki şişlik 1 ayda büyük ölçüde azalmakta ancak hastanın burnunun son halini alması 6-9 ayı bulmaktadır.

Burun Estetiği Uyarıları

Operasyondan önce en az bir hafta önce aspirin, kumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar, e vitamini, ginko biloba gibi gıda destek ürünleri kesilmiş olmalıdır.

Kan basıncı düzenlenmelidir.

Ameliyattan sonra, hasta sırtüstü ve baş hafif yüksekte yatılmalıdır.

Gözleri yoracak aktivitelerden bir süre kaçınmak gerekir.

Hasta ilk ateli açıldığında beklentisinin dışında bir burun ile karşılaşması olağandır, hatta çok güzel görünen bir burun tehlike işaretidir burnun şişliğinin ineceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.