Kulak Estetiği

Kulaklarımız aynı burnumuz gibi fonksiyonel olması yanında estetik değere sahiptir. Normalde pek de dikkat etmediğimiz kulaklarımız ancak belirginse dikkat çekmekte, özelikle kadınların saçlarını diledikleri gibi kullanamamasına neden olmaktadır.

Kulak estetiği en çok kepçe kulak şikayeti nedeniyle yapılır.

Kepçe kulak problemi kulakların açık durması, kıvrımlarının az gelişmiş veya hiç gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kişinin anne karnında veya yatış pozisyonunun kulak şekline etkisi olmadığı gibi kulakları sararak şeklini düzeltmek de mümkün değildir.

Kepçe kulağın tek çaresi ameliyattır. Ameliyat kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından sonra herhangi bir yaşta yapılabilir.
Ameliyat lokal veya genel anesteziyle kulağın arkasından girilerek kıkırdağın dikişler yardımıyla kıvrım oluşturulması esasına dayanır ve ön taraftan bakınca ameliyat izi görülmez.

Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Ameliyat sonrası 4 hafta kadar tenisci bandı veya bandana tarzı bir aksesuar ile kulakların öne hareketini engellemek, dolayısılığı ile kıvrımları oluşturan dikişlerin kopmasını engellemek gerekmektedir. Bir saat gibi kısa bir sürede doğuştan gelen kepçe kulak sorunu çözüme kavuşmakta hızlı sonucu ile kepçe kulak ameliyatı estetik cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarından biri olma özelliğine sahip olmaktadır.