Karın Germe

Karın bölgesinde çatlak ve sarkma sebebi ile yapılan bir ameliyattır. Birden fazla gebelik, kilo alıp verme, özellikle son dönemlerde bariatrik cerrahi yani zayıflama amaçlı mide ameliyatları v sonrasında  sıklıkla uygulanır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Eğer sigara içiyorsanız, bunu karın germe ameliyatından 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar kesmelisiniz. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine bu dönemde ara vermeniz, bitkisel çay tüketmemeniz gerekmektedir..

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatlarını 4 farklı şekilde yapmaktayız :

Tam karın germe

Göbek altından edep bölgesine veya varsa sezeryan izinize kadar olan cilt dokusu çıkarılır ve göbek deliği üstünde kalan cilt alt tarafa doğru çekilerek germe sağlanır. Bu operasyonla beraber gevşemiş olan karın kasları dikişlerle birbirine yaklaştırılarak belin daha ince görünmesi de sağlanmış olur.

Mini karın germe

Eğer sarkıklık sadece göbek deliği altında ise göbek deliği ellenmez ve sadece göbek altında kalan kısmın fazla derisi çıkartılır.

Fleur de lis

Bu operasyon tekniği bariatrik cerrahi veya çok kilo verilen diyetler sonrası karın cildinde aşağı yönün yanı sıra enlmesine de gevşeklik varsa yapılır. Hem tam karın germedeki gibi çamaşırınızın altında kalan bir iz ve göbek deliğinizden geçen boylamasına bir kesi ile yapılır.

Pannikülektomi

Aşırı kilolu hastalarda eğer göbek kasıklara kadar ve daha aşağıya kadar iniyorsa hastanın yaşam konforunu arttırmak için göbek deliğinin altındaki bu yağ ve cilt kitlesi çıkarılır bu ameliyatta kas onarımı yapılmaz.

Karın germe estetiği ile liposuction birlikte yapılabilir mi?

Bazı yazarlar liposuction ile karın germe ameliyatlarının bir arada yapılmaması konusunda fikir öne sürselerde ben diğer taraftayım. Karın germe ameliyatı ile kombine edilen liposuction sonucun çok daha iyi olmasını sağlıyor. Hemen hemen tüm karın germe ameliyatlarımda bu iki işlemi kombine ediyorum. Tabii ki liposuction gerilen karın cildinin beslenmesini bozabileceği için çok daha dikkatli bir ameliyat yapmak gerekiyor.

İkinci kez karın estetiği olabilir miyim?

İkinci kez karın germe ameliyatına genelde ihtiyaç duyulmaz ancka eger gerekiyorsa 1 yıl sonra tekrar bu ameliyat yapılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalabilir miyim?

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmak hiç bir sorun teşkil etmez. Ancak unutulmamalıdır ki doğum karın cildinizi tekrara gevşetebilir. Bu yüzden kesin planlanmış yakın tarihli bir gebelik varsa bu ameliyatı doğum sonrasına bırakmak daha uygun olabilir.

Hangi anestezi kullanılır?

Karın germe ameliyatlarının tamamını genel anestezi altında yapıyorum

Karnım tekrar eski haline gelir mi?

Karnınız tekrar eski haline hiç bir zaman gelmez ama yeni bir doğum, çok fazla kilo alıp vermek ve ileri yaş karnınızda ameliyat sonrasına göre bir gevşemeye neden olabilir.

Doğumdan ne kadar sonra karın germe ameliyatı yaptırabilirim?

Bu soru en çok, en sık rastladığımız sorudur. Karın bölgeniz 9 ay boyunca bebeğinize ev sahipliği yaptı, doğumdan hemen sonra bu ameliyatı isteyemezsiniz, karın bölgeniz kendi kendini toparlayarak gerçek boyutunu alacaktır, doğumdan bir yıl sonra bu ameliyatı düşünmeniz daha doğru olacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra sizi neler bekliyor?

Özellikle karın germe ameliyatından sonra hastalarımı mutlaka 2 gün hastanede tutuyorum. Ameliyat sonrası ağrınız olabilir ancak size verilecek ilaçlar ile bu ağrılar hafife indirgenecektir. Operasyon sonrası bir hafta evde dinlenmeniz gerekmektedir.

Bir hafta sonrasında kişi günlük yaşamına ve iş hayatına dönüş yapabilecektir. Size özel olarak verilen korsenizi ortalama 4 hafta kadar kullanmanız gerekecektir. İlk hafta öne eğilimli bir şekilde yürümeniz istenecek, ancak bir hafta sonrasında rahat bir şekilde doğrulabileceksiniz.

Eğer Meme Protez, meme dikleştirme yada meme küçültme düşünüyorsanız karın germe ile aynı anda yaptırmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu ameliyat sonrası özellikle iyileşme sürecini geçirdikten sonra aynaya her baktığınız da keşke daha önce yaptırsaydım diyeceksiniz.